UG w Markuszowie 24-173 Markuszów ul. Marka Sobieskiego 1

Aktualnie znajdujesz się na stronie:
 
Serwis
 >> 
Kultura

Kalendarium

Godzina:
a
Dziś jest: 23 lutego 2019
Imieniny: Damiana, Romana, Romany

Pogoda na dziś

Przetłumacz stronę

Festyn od ziarenka do bochenka - IV edycja - W krainie Jana Pocka

 
Logo 2

Logo 1


W niedzielę, 13 czerwca br. już po raz czwarty w Kaleniu  odbył się Festyn „Od Ziarenka do Bochenka – W Krainie Jana Pocka”. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Gminy Markuszów wraz z Gminnym Domem Kultury w Markuszowie przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kaleniu.

Goście
Festyn był zadedykowany jednemu z najznakomitszych współczesnych poetów ludowych Janowi Pockowi, który mieszkał i tworzył właśnie w Kaleniu. Jego życie oraz twórczość przybliżyli w montażu słowno-muzycznym uczniowie II „a” i I „a” z Gimnazjum w Markuszowie. Uczniowie zostali przygotowani pod kierunkiem Kasi Banaszek. Piękne kolorowe dekoracje zrobiły: Kasia Banaszek i Miłka Bogusz.
Gimnazjum
Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Markuszowie zaprezentowały program poświęcony problemom ze śmieciami leśnych ludków. Program się podobał i chyba trafił do serc osób go słuchających, bowiem po zakończeniu imprezy organizatorzy zwrócili podczas sprzątania uwagę na nieco mniejszą niż zazwyczaj ilość śmieci.
Przedszkolaki
Swój premierowy występ publiczny miał działający przy Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych regionalny zespół śpiewaczy „Kalina”. Zaprezentował publiczności pieśni wykorzystujące wiersze Jana Pocka: „Szumią Kaliny”, „Tyle”, pieśni nawiązujących do lokalnej tradycji ludowej: „Gościniec”, „Tam pod lasem”, „My jesteśmy”, nie zabrakło także miejsca na przezabawne humoreski: „Gdyśmy wszystkie sprawy prawie omówiły”. Okazało się, że Kobiety Aktywne potrafią nie tylko dbać o tradycje kulinarne ale i występy na scenie nie są im obce. Brawa publiczności były w pełni zasłużone.
Kalina
Na scenie w Kaleniu w tym roku zaprezentowały się dwa znakomite chóry. Jako pierwszy wystąpił Chór Gminy Kurów pod dyrekcją Bogdana Lipińskiego, po nim scena gościła Chór Ziemi Biłgorajskiej “Echo” pod dyrekcją Henryka Nizio. Chóry wystąpiły także w połączonym składzie. Perfekcyjne przygotowane i fenomenalnie zaśpiewane występy chóralne bardzo się podobały, tym bardziej, że repertuar był specjalnie przygotowany na imprezę poświęconą Janowi Pockowi.
Chóry
Publiczności podobały się także bardzo efektownie prezentujące się na scenie zespoły tańca nowoczesnego Volumen i Volumen 1 prowadzone przez Katarzynę Mazurek.
Volumen
Gmina Markuszów jest często nazywana Krainą Jana Pocka, okazuje się, że tylko tutaj można naprawdę „posmakować poezji”. W Kaleniu pięknie o poezji Jana Pocka opowiadała Katarzyna Smyk znawca jego poezji, pisząca o nim książkę.
Kasia Smyk
Oprócz wartości duchowych, rozsmakowania się w poezji w Kaleniu można było poznać „poezję smaków”. Na festynie odbywała się bowiem degustacja potraw regionalnych, której towarzyszył konkurs potraw.
Potrawy
Kapituła konkursu, w której zasiadali członek zarządu województwa lubelskiego Marek Flasiński, puławski starosta Sławomir Kamiński, przewodniczący Rady Powiatu puławskiego Krzysztof Szulowski miała duże trudności w wytypowaniu jednego zwycięzcy konkursu. Ze względu na wysoki i wyrównany poziom postanowiono uhonorować wszystkie uczestniczki pierwszymi nagrodami ex aequo.
Nagrody
Imprezie towarzyszyła zabawa ludowa trwająca do 2-giej w nocy, którą prowadził zespół „Projekt”, około 23-ej odbył się pokaz ogniowy grupy Art-Ine.

Konkursy

Na festynie był promowany szlak rowerowy „W Krainie Jana Pocka” oraz ciekawe miejsca i zabytki znajdujące na szlaku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Dla młodzieży przeprowadzono wiele konkursów dotyczących znajomości swojej małej ojczyzny, były także zagadki, konkursy sprawnościowe, zręcznościowe. Na uczestników czekały atrakcyjne nagrody: pontony, materace, piłki plażowe i wiele innych. Na dorosłych, dzieci i młodzieży czekała loteria fantowa, w której każdy los wygrywał, wygrać można było np. pendrive, koszulki, walizki i wiele, wiele innych nagród. Były także zjeżdżalnie, trampoliny i inne atrakcje dla młodzieży i dzieci.
konkursy1
Dzięki osobistemu zaangażowaniu Teresy Nowaczyk, Jolanty Pecio, Tadeusza i Józefa Nowaczyków, członkiń SKA i wszystkich (!) strażaków z Kalenia – mogliśmy promować na zewnątrz „Krainę Jana Pocka” po raz kolejnyFestyn nie doszedłby do skutku gdyby nie wsparcie Banku Spółdzielczego w Kurowie, Starostwa Powiatowego w Puławach, LGD „Zielony Pierścień” oraz lokalnych przedsiębiorców – Marka Zadury, Jolanty Schwandt, Mirosława Chmurzyńskiego, Sławomira Żaby i wielu innych, którym chcemy niniejszym serdecznie podziękować.

Konkursy2

Copyright © 
GminaMarkuszow.pl
  
| Realizacja 
evosoft