UG w Markuszowie 24-173 Markuszów ul. Marka Sobieskiego 1

Aktualnie znajdujesz się na stronie:
 
Serwis
 >> 
Kultura

Kalendarium

Godzina:
a
Dziś jest: 23 lutego 2019
Imieniny: Damiana, Romana, Romany

Pogoda na dziś

Przetłumacz stronę

Igłą malowane - Wystawa największego haftu świata w Markuszowie

"Igłą Malowane"

zapraszamy do Markuszowa na wyjątkową wystawę

Patronat honorowy nad wystawą objął:

Patronat marszałka

Największy ręczny haft krzyżykowy na świecie do zobaczenia w Markuszowie - po raz pierwszy na Lubelszczyźnie

Mamy przyjemność Państwa poinformować, że Gmina Markuszów, Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień”, Zespół Szkół oraz Gminny Dom Kultury w Markuszowie zorganizowały w dniu 13 marca br. w Zespole Szkół w Markuszowie uroczyste otwarcie wystawy pn. „Igłą malowane - Bitwa pod Grunwaldem – największy haft na świecie” promującej rękodzieło - ręczny haft krzyżykowy. W sali gimnastycznej nastąpiło publiczne odsłonięcie obrazu pt. "Bitwa" -  będącego kopią dzieła "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki . Haft różni się tylko minimalnie wielkością (405 x 920 cm) od swego pierwowzoru (426 x 987 cm).

Prezentacja "Bitwy" w Markuszowie to wydarzenie na Lubelszczyźnie bez precedensu, gdyż ta wystawa to wyjątkowa i pierwsza prezentacja haftowanego dzieła w naszym regionie. O  wyjątkowości niniejszego obrazu świadczy to, że jest on największym, ręcznie wykonanym haftem krzyżykowym świata, ma ponad 4 metry wysokości i prawie 10 metrów szerokości. Jego "rozdzielczość" mierzona krzyżykami to: 4304 x 1835 krzyżyków, czyli razem 7 897 840 krzyżyków (prawie 8 mln). Wykonanie pracy trwało ponad dwa lata, a jego premierowa prezentacja odbyła się 25 września 2010 r. w Dobryszycach, był także wystawiany podczas obchodów 50-lecia istnienia Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dzieło ma być prezentowane także w Krakowie (Muzeum Narodowe), Brukseli i Berlinie, po markuszowskiej prezentacji haft zobaczymy także w Ostrowie Lubelskim.

Jedną z twórczyń tego arcydzieła jest pochodząca z terenu gminy Markuszów Monika Derecka, wnuczka znakomitego poety ludowego Jana Pocka. Wraz z mężem wyhaftowała dwie spośród 40-u części obrazu. Dzięki jej życzliwości pojawiła się możliwość zaprezentowania dzieła na jej rodzinnej ziemi. Podczas imprezy twórcy dzieła będą opowiadać o tym jak powstawał obraz.

W dniu 13 marca wystawie towarzyszyła także prezentacja rękodzieła ludowego przez twórców z obszaru LGD „Zielony Pierścień”, w tym m.in. hafciarstwo, tkactwo, wikliniarstwo, garncarstwo, plastyka obrzędowa.


Patronami medialnymi wystawy byli:

Logo Radio Lublin

Logo Dziennika Wschodniego

Plakat wystawy:

Plakat 13.03.2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 
GminaMarkuszow.pl
  
| Realizacja 
evosoft