UG w Markuszowie 24-173 Markuszów ul. Marka Sobieskiego 1

Aktualnie znajdujesz się na stronie:
 
Serwis
 >> 
Kultura

Kalendarium

Godzina:
a
Dziś jest: 23 lutego 2019
Imieniny: Damiana, Romana, Romany

Pogoda na dziś

Przetłumacz stronę

XXII Festiwal Piosenki Religijnej w Markuszowie - 11.11.2011

Festiwal Piosenki Religijnej w Markuszowie

XXII Festiwal Piosenki Religijnej w Markuszowie


W piątek 11 listopadaGminny Dom Kultury w Markuszowie gościł ok. 200 rozśpiewanych wykonawcówpiosenek o tematyce religijnej. W sali widowiskowej GDK odbył się już po raz 22Festiwal Piosenki Religijnej. W roku 1984 ks. Wojciech Szlachetka, ówczesnymarkuszowski wikariusz zainaugurował w kościele parafialnym św. Józefa DniMłodzieży, które de facto stały się pierwszym festiwalem skupiającym młodychludzi chcących wspólnie, poprzez śpiew chwalić imię Pana. Idea ta zostałapodchwycona tak skutecznie, że festiwal w Markuszowie odbywający się corocznie11 listopada, wszedł na stałe do kalendarza kulturalnego gminy i parafii Markuszów.W tym roku festiwal organizował Gminny Dom Kultury w Markuszowie, przywspółpracy z Gminą Markuszów, która ufundowała nagrody, z Zespołem Szkół wMarkuszowie, który udostępnił stołówkę na posiłki dla zespołów oraz zeStowarzyszeniem Kobiet Aktywnych Gminy Markuszów, które przygotowało dlawszystkich występujących pyszny bigos, bardzo smaczne ciasta oraz kawę iherbatę. Markuszowska parafia zajęła tradycyjnie się zaproszeniem uczestnikówfestiwalu. Festiwal prowadzili Agnieszka Opolska i Sławomir Łowczak. Wtym roku przyjechały do Markuszowa zespoły i soliści z Kurowa, Garbowa,Lubartowa, Puław, Końskowoli, Wąwolnicy, Baranowa, Wólki Lubelskiej i Dąbrówki.Ciekawie zaprezentował się prowadzony przez Tadeusza Salamandrę, liczący 63 osobyi debiutujący na festiwalu międzygminny chór „Pokolenie” łączący chóry gminyMarkuszów oraz Wąwolnicy, Końskowoli, Wąwolnicy i Baranowa. Interesujący okazałsię występ chóru z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie nawiązujący dotwórczości Piotra Rubika, z rewelacyjną solistką Iloną Głos. Bardzo podobał siętakże występ pani Genowefy Pachockiej zPuław,żywiołowo zaprezentowały się „Kościelne Nutki” z Kurowa oraz zespół „Synaj”z ZS w Markuszowie. Występujące zespoły i solistów oceniało jury wktórym zasiadali: wójt gminy Markuszów Andrzej Rozwałka, proboszcz markuszowskiejparafii ks. kan. Andrzej Domański, założyciel festiwalu ks. Wojciech Szlachetka,pan Tomasz Serewa oraz ks. Ryszard Dębowski. Poziom festiwalu był wysoki iwyrównany, dlatego jury przy przyznawaniu nagród miało trudne zadanie i obradybyły naprawdę burzliwe. Pula nagród wynosiła 2000 zł.

I miejsce exaequo zajęły:

Schola„Kościelne nutki” z Kurowa

Zespółwokalny ”Synaj” z Zespołu Szkół w Markuszowie

II miejsceex aequo zajęły:

Chór zGimnazjum im. JPII w Garbowie

Zespółwokalny ”Gloria” z Wólki Lubelskiej

III miejscezajął:

Chór międzygminny „Pokolenie” (gmina Markuszów,Końskowola, Wąwolnica i Baranów)

Specjalne wyróżnieniazdobyli: Zespół wokalno-instrumentalny z Dąbrówki, Ilona Głos z Garbowa, GenowefaPachocka z Puław i Zespół z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Lubartowa. Zespoły, które zajęły miejsca na podium usłyszeliśmy ponownie, podczaskoncertu laureatów. Miłym akcentem, był fakt zaprezentowania pozakonkursowoprzez niektóre zespoły piosenek patriotycznych nawiązujących do świętaNiepodległości. W tym miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękowaćwszystkim tym, bez których bezinteresownej pomocy ten festiwal nie mógłby sięodbyć. Szczególnie gorąco dziękujemy pani Irenie Opolskiej pomagającej przywszystkich pracach związanych z organizacją oraz członkom zespołu „Paracas”,którzy pomagali przy obsłudze technicznej imprezy.

Tegoroczny festiwal odbył się w pomieszczeniachGDK, świeżo odnowionych z pozyskanych środków unijnych Zarówno sama salawidowiskowa jak i scena GDK zostały wyremontowane w ramach projektu napisanegoi złożonego przez GDK pt. "Remont i wyposażenie sali widowiskowejoraz sceny w Gminnym Domu Kultury w Markuszowie", w ramach działania4.1/413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, w zakresie operacji, któreodpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania: Odnowa i rozwójwsi.

Dołączone zdjęcia:

Copyright © 
GminaMarkuszow.pl
  
| Realizacja 
evosoft