UG w Markuszowie 24-173 Markuszów ul. Marka Sobieskiego 1

Aktualnie znajdujesz się na stronie:
 
Serwis
 >> 
Turystyka

Kalendarium

Godzina:
a
Dziś jest: 23 lutego 2019
Imieniny: Damiana, Romana, Romany

Pogoda na dziś

Przetłumacz stronę

Zabytki na terenie gminy

Zespół kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca  w Markuszowie  obejmujący również dzwonnicę z XVII w., ogrodzenie z bramkami z XVII w., plebania z XVIII w. a także drzewostan i cmentarz przykościelny.

Kościół powstał w latach 1667-82 z fundacji braci Jana i Andrzeja Firlejów w miejsce drewnianego kościoła św. Małgorzaty, konsekrowany w 1691 r. Budowla jednonawowa, dwuwieżowa z nieregularnie dobudowaną zakrystią i kruchtą, wzorowana na kościołach renesansu lubelskiego. Na zachód od kościoła znajduje się plebania, budynek barokowy o cechach architektonicznych nawiązujących do nieistniejącego już dworu.

Kościół parafialny  1667-1682     Dzwonnica z 1862 r.

Plebania z 1780 r.

Zespół kościoła poszpitalnego pod wezwaniem św. Ducha  w Markuszowie , w skład którego wchodzi dzwonnica XVII w., ogrodzenie z XVII w., drzewostan, kapliczka z herbami Lewart z 1609 r. i obelisk z XX w.

Kościół wzniesiono w miejsce drewnianego, szpitalnego kościółka z fundacji Gertrudy z Opalińskich Firlejowej w latach 1608-09, budowniczym był znany lubelski murator włoskiego pochodzenia Piotr Durie.

Kościół poszpitalny 1608 - 1609    Dzwonnica z 1608 r.

Kapliczka z 1609 r.

Kościół Starokatolickiej Parafii Mariawitów pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu w Łanach

Kościół wybudowany w 1907 roku przykład skromnego, drewnianego budownictwa sakralnego właściwego dla starokatolickiej grupy wyznaniowej.

 

Kościół mariawicki w Łanach  1906-1909

Cmentarz żydowski (kirkut)

Nowy cmentarz żydowski w Markuszowie został założony na początku XIX wieku i funkcjonował aż do wymordowania tutejszej społeczności żydowskiej w 1942 r.  Na cmentarzu można dziś odnaleźć kilkanaście nagrobków, znacznie więcej jest obalonych i przykrytych warstwą ziemi. Wcześniej żydowscy mieszkańcy Markuszowa byli grzebani na starym cmentarzu, zajmującym powierzchnię 0,1 ha, który nie zachował się do dnia dzisiejszego. Właścicielem i zarządcą nowego cmentarza żydowskiego jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Nowy cmentarz żydowski z XIX w.

Więcej o nowym cmentarzu żydowskim:

O nowym cmentarzu żydowskim

Strona Lubelskiej Fundacji Zabytków opisująca markuszowskie i pozostałe lubelskie zabytki:

Lubelska Fundacja Odnowy Zabytków

Dołączone zdjęcia:

Copyright © 
GminaMarkuszow.pl
  
| Realizacja 
evosoft