UG w Markuszowie 24-173 Markuszów ul. Marka Sobieskiego 1

Aktualnie znajdujesz się na stronie:
 
Serwis
 >> 
Aktualności

Kalendarium

Godzina:
a
Dziś jest: 23 marca 2019
Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Pogoda na dziś

Przetłumacz stronę

Obchody 101 rocznicy urodzin poety z Kalenia Jana Pocka - Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Markuszowie

W piątek 8 czerwca 2018 r., w Szkole Podstawowej w Markuszowie, w 101 rocznicę urodzin patrona szkoły Jana Pocka, odbyły się uroczystości ku czci wybitnego poety z Kalenia. Bardzo miło było nam gościć na uroczystościach rodzinę Jana Pocka; córkę Jadwigę oraz wnuczki poety. Obchody rozpoczęło wspólne zasadzenie dębu upamiętniającego rocznicę 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po przejściu do  budynku szkoły, uczestnicy mieli również  możliwość obejrzenia wartościowej i naprawdę interesującej wystawy "Jan Pocek 1917-1971" poświęconej poecie, przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie  wespół ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych w ramach obchodów Roku Jana Pocka.
Gimnazjaliści zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem p. Elwiry Berej, bardzo ciekawy występ artystyczny prezentujący istotne wydarzenia z życia Jana Pocka, dzięki młodym wykonawcom, publiczność mogła wziąć udział w weselu poety, poznać jego rozterki, zmartwienia związane  z codziennym życiem, zawarte m.in. w korespondencji Jana Pocka i  Stanisława Buczyńskiego. Gratulujemy świetnego pomysłu i ciekawej interpretacji, która przybliżyła nam naszego wybitnego poetę od nieco innej, mniej oficjalnej strony. Wielkim powodzeniem cieszyło się również kolejne, trzecie wznowienie tomu „Poezji” Jana Pocka wydane z okazji 100. lecia urodzin przez przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie  wraz ze STL-em, do którego  dołączona została znakomita, rzucająca świeże spojrzenie na twórczość poety analiza dr hab. Katarzyny Smyk prof. nadzw. UMCS.
Dziękujemy młodzieży, gronu pedagogicznemu, pani Dyrektor Jolancie Grygiel oraz wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie  tej pięknej uroczystości. Chcemy także podziękować pani Ewie Hadrian, kierownikowi Działu Informacji i Promocji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie za wielkie zaangażowanie, wiele cennych inicjatyw i ogromne wparcie umożliwiające wspólne pielęgnowanie pamięci o Janie Pocku - jednym z najwybitniejszych współczesnych poetów wiejskich, który urodził się i związał swoje życie z naszą Małą Ojczyzną.

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy 


:)

Fotorelacja z uroczystości obchodów 101 rocznicy urodzin Jan Pocka - Święto patrona Szkoły Podstawowej w Markuszowie

 

Copyright © 
GminaMarkuszow.pl
  
| Realizacja 
evosoft