UG w Markuszowie 24-173 Markuszów ul. Marka Sobieskiego 1

Aktualnie znajdujesz się na stronie:
 
Serwis
 >> 
Aktualności
 >> 
Największy haft świata w Markuszowie

Igłą Malowane

Największy ręczny haft krzyżykowy świata

w Markuszowie w dniach od 13 - 18 marca

obejrzało ok. 9 tys. osób

haftowana "Bitwa"

Plakat A4 do ściągnięcia w pdf

Największy ręczny haft krzyżykowy świata w Markuszowie
W Markuszowie od  w dniach 13-18 marca wystawiana była "Bitwa" – niezwykła adaptacja obrazu Jana Matejki wykonana haftem krzyżykowym. Była to pierwsza prezentacja na Lubelszczyźnie tego największego ręcznego haftu krzyżykowego świata. Wystawę wspólnie zorganizowali Zespół Szkół, Gminny Dom Kultury w Markuszowie, Lokalna Grupa Działania "Zielony Pierścień" oraz Gmina Markuszów. Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, patronat medialny Radio Lublin i Dziennik Wschodni.
Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyło się otwarcie wystawy w niedzielę 13 marca w Zespole Szkół w Markuszowie. Wystawie towarzyszyła efektowana prezentacja prac twórców ludowych z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”. Ceremonia odsłonięcia obrazu odbyła się w niedzielę 13 marca tuż po godzinie trzynastej, po rozpoczęciu Bogurodzicą i krótkim wprowadzeniu w wykonaniu młodzieży szkolnej oraz powitaniu przez organizatorów licznie przybyłych gości i widzów nastąpił moment uroczystego odsłonięcia na który czekali wszyscy zgromadzeni. Wspólnie z twórcami wielkiego haftu, obraz odsłonili przedstawiciele organizatorów oraz władz województwa i powiatu puławskiego. Przy fanfarach biała zasłona wreszcie opadła i ukazała zgromadzonym uczestnikom działo w całej swej krasie. Na wielu twarzach widać było szczere i autentyczne wzruszenie. Haft robi niesamowite wrażenie – z odległości kilku metrów nikt nie chciał w pierwszej chwili uwierzyć, że tak wspaniały efekt można było osiągnąć za pomocą wyhaftowanych krzyżyków. Haftowane dzieło składa się z 40 części.  Dwie z nich wykonała wspólnie z mężem Sławomirem Monika Derecka, hafciarka i wnuczka pochodzącego z Markuszowa jednego z najwybitniejszych poetów ludowych Jana Pocka. Była ona inicjatorem pokazania w swej rodzinnej gminie „Bitwy”. Nad wykonaniem obrazu pracowało 35 osób z różnych stron Polski. Przygotowanie wzoru haftu i samo haftowanie trwały ponad 2 lata. Haft składa się z prawie 8 milionów krzyżyków, użyto 220 kolorów, 150 km muliny (nici do haftowania). Rozmiar haftu to 9,20 x 4,05 m. „Rozdzielczość” obrazu wynosi 4304 x 1835 krzyżyków. Uznany obecnie oficjalnie za największy na świecie w księdze Guinessa, obraz mapy Chin ma powierzchnię 36 metrów kwadratowych. Wystawiana w Markuszowie "Bitwa" ma 40 metrów kwadratowych i jest dużo bardziej zaawansowana pod względem złożoności haftu. Na odsłonięcie działa przyjechali także jego twórcy Janina Panek, Wanda Humieniuk, Joanna Gałkowska, Elżbieta Kowalska, Lidia Tokarska, Teresa Pegza, Monika i Sławomir Dereccy. Twórcy obrazu odpowiadali na liczne pytania publiczności, opowiadali także o genezie swojej pracy i o tym jak powstawało dzieło. Jedną z ciekawostek jest to, że wszystkie części zszyła ze sobą specjalnym skomplikowanym „ściegiem czarownicy” w swoim prywatnym mieszkaniu pani Wanda Humeniuk.
Podczas imprezy swoje prace zaprezentowali także licznie przybyli twórcy lokalni z obszaru LGD „Zielony Pierścień”. Można było podziwiać m.in. haftowane obrusy z „Nałęczowskiego Klubu Ziemianek”, chodniki – pasiaki wykonane przez tkaczy z Borysowa, Żerdzi i Baranowa, obrazy haftowane z Kurowa i Markuszowa, a także wielkanocne koszyczki, palmy i pisanki z Kazimierza Dolnego, Wojciechowa i Wąwolnicy. Chętni goście zasiadali do tradycyjnego warsztatu tkackiego z Borysowa (gmina Żyrzyn) i pod kierunkiem mistrzyni Krystyny Nakoniecznej próbowali tkać ludowe chodniki -pasiaki. Nie brakowało także adeptów garncarstwa na stoisku „Wojciechoski Zagrody”, którzy przy garncarskim kole próbowali toczyć gliniane naczynia. Goście odwiedzali także stoisko LGD „Zielony Pierścień”, na którym można było znaleźć materiały promocyjne.
Wystawa w Markuszowie była wg słów twórców, najbardziej udaną, zarówno pod względem organizacyjnym jak i liczby odwiedzających. Ekspozycję można było oglądać w Markuszowie w Zespole Szkół od niedzieli do piątku  18 marca. Po otwarciu wystawa była udostępniona zwiedzającym w godz. od 8 do 19. Przyjeżdżały oprócz osób prywatnych, także liczne autokary z młodzieżą szkolną z lubelskich szkół. W ciągu wszystkich 6 dni wystawiania obrazu, monumentalny haft zobaczyło łącznie ok. 9 tys. osób. Na ekspozycję był oczywiście wstęp wolny, cały dochód ze sprzedaży okolicznościowych pamiątek oraz dobrowolne datki były przeznaczone na kolejny projekt autorów "Bitwy". W planach twórców "Bitwy" jest kolejna praca. Tym razem ma to być Hołd Pruski.
Chcemy w imieniu organizatorów złożyć serdeczne podziękowania wszystkim tym, dzięki którym mogliśmy gościć w Markuszowie to wspaniałe dzieło, w szczególności podziękowania należą się samym twórcom, z panią Janiną Panek i Adamem Panek na czele, bez których serca, zaangażowania i poświęcenia „Bitwa” by nie powstała, Monice i Sławomirowi Dereckim, Starostwu Powiatowemu w Puławach, Radzie Rodziców przy Zespole Szkół, Strażakom z OSP w Kaleniu, Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych Gminy Markuszów, Sołectwu Kaleń, młodzieży  i nauczycielom z Zespołu Szkół w Markuszowie, Młodzieżowej Drużynie Strażackiej, która trzymała straż przy obrazie, oraz wszystkim tym którzy poświęcili bezinteresownie swój czas uczestnicząc w pracach związanych z przygotowaniami wystawy.
Serdecznie dziękujemy Dziennikowi Wschodniemu i Radiu Lublin za objęcie patronatem medialnym całej imprezy, za życzliwość, za artykuły nagłaśniające wystawę „Igłą malowane” oraz promocję twórców lokalnych z obszaru LGD „Zielony Pierścień” podczas dwugodzinnej audycji radiowej na żywo, która pojawiła się na antenie w sobotę, 12 marca br., dziękujemy także wszystkim mediom, które nagłaśniały i relacjonowały wystawę, dzięki czemu temu do Markuszowa mogli przybyć goście z całej Lubelszczyzny.
 
 Sławomir Łowczak
Dyrektor
Gminnego Domu Kultury w Markuszowie.

Wystawa "Igłą malowane"

Krótki fotoreportaż z przygotowań i otwarcia wystawy "Igłą malowane" prezentującej w Markuszowie największy ręczny haft krzyżykowy świata. Dzieło prezentowane było w Markuszowie w dniach 13-18 marca 2011 roku.

Patronami medialnymi wystawy byli:

Logo Radio Lublin

 

Logo Dziennika Wschodniego

Media o wystawie "Igłą malowane":

Dziennik Wschodni

Radio Lublin

Rzeczpospolita

TVP

RMF

Kurier Lubelski

Fakty Portal Informacyjny

Niezależny Dziennik Internetowy

 

inni o markuszowskiej wystawie:

LGD Zielony Pierścień

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie

Starostwo Powiatowe w Rykach

Naszemiasto.pl

Strona www największego haftu świata

 

 

 

 

 

 

Copyright © 
GminaMarkuszow.pl
  
| Realizacja 
evosoft