UG w Markuszowie 24-173 Markuszów ul. Marka Sobieskiego 1

Aktualnie znajdujesz się na stronie:
 
Serwis
 >> 
Aktualności

Kalendarium

Godzina:
a
Dziś jest: 20 czerwca 2018
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Pogoda na dziś

Przetłumacz stronę

Widowisko teatralno-obrzędowe "Swaty"

Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Gminy Markuszów, Zespół Teatralno-Obrzędowy „Kalina” oraz Dom Kultury w Markuszowie serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanychna widowisko teatralno-obrzędowe pt. „Swaty”. Widowisko w żartobliwy sposób prezentuje jak wyglądały dawne, tradycyjne i autentyczne zwyczaje naszej wsi, związane ze swataniem kawalerów i panien, którzy poczuli „Wolę Bożą” ale potrzebowali trochę pomocy przy znalezieniu kandydatów na współmałżonków. 
W niedzielę 30 kwietnia zapraszamy do Domu Ludowego w Wólce Kątnej o godz. 16.00.
Imprezę otworzy Chór „Zorza”, później będzie pokazane widowisko „Swaty”, następnie zostanie otwarta i zaprezentowana Historyczna Izba Regionalna w Domu Ludowym, do występu został zaproszony również kabaret „Wydrwigrosz” z Markuszowa. 
Bardzo gorąco wszystkich zapraszamy!
Można w nim zobaczyć zaprezentowane ze swadą i werwą scenki z życia dawnej wsi prezentujące z lekkim przymrużeniem oka zwyczaje obowiązujące przy swataniu starych kawalerów. Nie ważne było, czy kawaler nie jest przypadkiem lekko przechodzony lub mało gramotny. Najważniejszy i kluczowy był fakt, że był w posiadaniu odpowiednio wysokiej liczby "morgów". Jak wyglądało swatanie w dawnych czasach? Jak targowano się o posag i jak wyglądały negocjacje przedmałżeńskie przed laty? Wszystko to i wiele innych zwyczajów, ciekawostek można zobaczyć w naszym widowisku teatralno-obrzędowym pt. "Swaty".

Copyright © 
GminaMarkuszow.pl
  
| Realizacja 
evosoft