Jesteś tutaj > Aktualności Zapraszamy 11 listopada 2024 r. na wyjątkową wystawę prezentująca przebieg Powstania Styczniowego w naszym regionie.

Harmonogram odbioru odpadów na 2025 r.
Kraina rowerowa
Kraina rowerowa
Energia odnawialna w gminie Markuszów
Odnawialne Źródła Energii w Gminie Markuszów
Projekt - przebudowa  i modernizacja stacji  uzdatniania wody
Projekt - przebudowa i modernizacja stacji uzdatniania wody
Powiat  Puławski
Powiat Puławski
Miejsca Przyjazne  Rowerom i Izby  Produktu Lokalnego
Miejsca Przyjazne Rowerom i Izby Produktu Lokalnego

Parafia  pw. św. Józefa

Parafia pw. św. Józefa

Link do Lokalnego Katalogu Firm

Lokalny Katalog Firm

Aktualności

Plakat informacyjny z ilustracją przedstawiającą bitwę, z tekstem dotyczącym obchodów Dnia Pamięci Powstania Styczniowego, z logotypami wspierających instytucji. Opublikowano dn. 31-10-2024

Zapraszamy 11 listopada 2024 r. na wyjątkową wystawę prezentująca przebieg Powstania Styczniowego w naszym regionie.

Projekt pt. „Męczeństwem pracujcie na dzień zmartwychwstania - losy bohaterów Powstania Styczniowego z Powiśla Puławskiego, Markuszowa i okolic." zajmuje się wydarzeniami, które doprowadziły do wybuchu największego w polskich dziejach zrywu narodowego oraz jego przebiegiem w okolicach Markuszowa oraz na puławskim Powiślu

Wystawa, która powstała w wyniku projektu opisuje i pokazuje pierwsze godziny Powstania Styczniowego w Lublinie, Lubartowie, Kurowie, Końskowoli, Puławach i Kazimierzu Dolnym. Ukazuje powstańcze związki wybitnego malarza Maksymiliana Gierymskiego z naszym regionem, prezentuje historię burmistrza Markuszowa Antoniego Zdanowicza i tragiczne losy Leona Frankowskiego, organizatora powstania w Lubelskiem. Analizuje najsłynniejszą bitwę Powstania Styczniowego, o której pisała cała zachodnioeuropejska prasa i która odbyła się w naszym regionie. Przybliża również losy młodziutkiego powstańca, który został ogłoszony ...świętym. Prezentuje losy dziewczyny, która mimo, że była córką rosyjskiego generał-majora, to okazała się wielką polską patriotką, która nie tylko organizowała demonstracje i protesty przeciwko władzy carskiej, ale także z bronią w ręku walczyła z Moskalami i została nawet adiutantem powstańczego generała Langiewicza. Przybliża historie majorów Józefa Lenieckiego i Michała Mareckiego, którzy bili się z carskim wojskiem ...pod Markuszowem. Prezentuje codzienne życie w powstańczym obozie i uzbrojenie powstańców, którzy z wrogiem walczyli niejednokrotnie bardzo nowoczesną bronią. Zaznajamia z historią bohaterskiego księdza generała Brzóski, kapelana powstańców i najdłużej walczącego Powstańca Styczniowego. Analizuje - co powstanie zmieniło w losach chłopów, jak ewoluowało polskie społeczeństwo, kultura, demografia po jego upadku. Dowiemy się z niej jak bardzo weterani Powstania Styczniowego byli szanowani w II Rzeczpospolitej i dlaczego Józef Piłsudski uważał dziedzictwo powstania za fundament, które pomógł kolejnym pokoleniom skutecznie odbudować niepodległość i ją obronić w 1920 r. Wystawa prezentuje ponadto współczesne wykopaliska na polu najsłynniejszej bitwy Powstania Styczniowego i na koniec pokazuje odnowione i pokolorowane zdjęcia powstańców, dostosowane do percepcji współczesnego odbiorcy.


Wystawa zaprasza do wspólnego odkrywania wydarzeń, które zmieniły nie tylko nasz region, ale ukształtowały współczesny, nowoczesny naród i niepodległe państwo. Wydarzeń, które odcisnęły trwałe piętno w naszej historii.


Wystawa zostanie zaprezentowana 11 listopada 2024 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej domu kultury w Markuszowie.
Podczas imprezy odbędzie się koncert pieśni z czasów powstania 1863 r., prezentacja uzbrojenia powstańczego (przygotowana przez grupę rekonstrukcji historycznych), na zakończenie będzie również ognisko, śpiewanie pieśni patriotycznych oraz pieczenie kiełbasek - wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Plakat informacyjny z ilustracją przedstawiającą bitwę, z tekstem dotyczącym obchodów Dnia Pamięci Powstania Styczniowego, z logotypami wspierających instytucji.

Autor: Ewa Urban
Powrót
Drogi Gminne
Inwestycje Gminne
Wiryalny spacer po Gminie
Wirtualny spacer po Gminie

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna Pomoc Prawna
Video sesje
Video sesje