Jest to baza danych o urządzeniach grzewczych, której właścicielem jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Od 1 lipca 2021 r. właściciele lub zarządcy budynków będą musieli złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
Do CEEB należy zgłosić wszystkie źródła ciepła tj. piec, piec kaflowy, kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewanie elektryczne, kolektor słoneczny, instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła oraz inne urządzenia grzewcze. Obowiązek jest powszechny, a jego niedopełnienie oznacza wysoką karę finansową.
Deklaracje będzie można złożyć od 1 lipca 2021 r. w formie elektronicznej, czyli przez Internet lub w formie papierowej we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku np. Urzędzie Gminy).
Na wysłanie deklaracji właściciele nieruchomości będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Krótszy termin dotyczy tylko domów i mieszkań oddanych do użytku od dnia 1 lipca 2021 r.
Jakie informacje zawiera deklaracja CEEB?
Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:
Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Będą na to mieli 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.
Kara za brak zgłoszenia do CEEB
Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródeł ciepła do CEEB, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć do kwoty 5 000 zł.
Więcej informacji dostępne Szczegółowe informacje na temat CEEB znajdą Państwo w materiałach informacyjnych zamieszczonych poniżej oraz na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.