W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego i odzyskanie utraconych praw miejskich byłoby zdaniem strony rządowej odpowiednią formą jej uczczenia. Jest to próba oddania dziejowej sprawiedliwości, pozbawionym przez zaborców praw miejskich miejscowościom. Markuszów prawa miejskie utracił po ponad 550 letnim okresie istnienia jako miasto. Decyzja o wszczęciu procedury przywrócenia praw miejskich będzie swoistym hołdem oddanym naszym przodkom skrzywdzonym przez zaborcę.
Stosowne pismo z urzędu wojewódzkiego zostało skierowane do przewodniczącego rady gminy, który potwierdził chęć podjęcia starań o odzyskanie praw miejskich przez Markuszów.
Procedurę rozpoczyna podjęcie uchwały rady gminy w sprawie konsultacji społecznych. Uchwała taka została przyjęta przez radę gminy 27 stycznia. Konsultacje odbędą się podczas zebrań wiejskich w dniach 15-19 lutego 2023r. Przygotowanie samego wniosku to dość skomplikowana procedura. Jeśli wynik konsultacji będzie pozytywny, potrzebna będzie jeszcze jedna uchwała rady - w sprawie złożenia wniosku o zmianę statusu miejscowości. Wniosek powinien zostać złożony u wojewody do 31 marca.
Uzyskanie statusu miasta wiąże się niewątpliwie ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po dedykowane fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Konsultacje społeczne są ważnym elementem w podjęciu ostatecznej decyzji co do złożenia wniosku, dlatego zachęcam do wzięcia w nich udziału.
Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje na temat odzyskania praw miejskich. Znajdą tu Państwo odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w związku z ewentualną zmianą statusu miejscowości.
Najczęściej zadawane pytania i wątpliwości wymagające wyjaśnienia mieszkańcom w zakresie nadania statusu miasta.
1. Czy wzrosną podatki od nieruchomości?
Nie. Wysokość podatków ustala samorząd bez względu na status miejscowości.
2. Czy wzrośnie podatek rolny?
Nie. Opodatkowaniu podlegają grunty mające w ewidencji gruntów status użytku rolnego niezależnie od tego, czy są położone na terenie miasta czy wsi.
3. Czy wzrosną opłaty za wodę, śmieci, przedszkole, czy inne opłaty lokalne?
Wysokość opłat ustala Rada Gminy niezależnie od statusu miejscowości.
4. Czy nauczycie stracą dodatek wiejski?
Nie. Nauczyciele nie stracą dodatków – dodatek wiejski należy się nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców.
5. Co z subwencją oświatową?
Nie zmienią się zasady udzielania subwencji oświatowej, gdyż w obecnie obowiązującym stanie prawnym wysokość subwencji oświatowej określona jest na jednakowym poziomie na terenach wiejskich i miastach do 5 tys. mieszkańców.
6. Co ze stypendiami szkolnymi dla uczniów?
Przepisy nie uzależniają przyznania stypendium od tego czy uczeń mieszka na terenie miasta czy wsi.
7. Czy nastąpi likwidacja dopłat rolniczych?
Nie. Rolnik otrzymuje dopłaty niezależnie od tego czy jego gospodarstwo znajduje się na terenie miasta czy wsi.
8. Jaki będzie dostęp samorządu do funduszy z UE?
W przypadku uzyskania statusu miasta zwiększy się możliwość ubiegania o środki zewnętrzne, przeznaczone zarówno dla miejscowości o statusie wsi jak i miasta. Markuszów, jako miasto, zachowa w tym przypadku również wszystkie prawa gminy wiejskiej, zwiększając wachlarz swoich możliwości w tym zakresie. Będziemy gminą wiejsko-miejską.
9. Czy będzie potrzebna wymiana dowodów osobistych?
Nie. Zmiana nazwy organu wydającego dowód nie powoduje konieczności wymiany dotychczasowych dokumentów.
10. Czy będą potrzebne nowe wybory?
Nie. W związku z uzyskaniem statusu miasta nie przeprowadza się przedterminowych wyborów organu gminy. Nie zmienia się także liczba radnych.
11. Jakie będą koszty w związku z nadaniem statusu miasta?
Pojawią się jedynie koszty związane ze zmianą szyldów i pieczątek w Urzędzie Gminy.
12. Czy pojawią się obostrzenia związane przemieszczaniem sprzętu rolniczego na terenie miasta?
Nie. Na terenie miasta nie powstaną żadne ograniczenia. Kwestie te regulują przepisy ogólnie obowiązujące które nie zobowiązują do wprowadzania jakichkolwiek obostrzeń z tytułu uzyskania praw miejskich.
13. Czy pojawią się obostrzenia w zakresie przemieszczania zwierząt hodowlanych po ulicach miasta?
Nie. Kwestie te reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym, która to w artykule 35, 36 i 37 reguluje sprawy związane z pędzeniem żywych zwierząt po drogach publicznych. Przepisy te jednakowo regulują sposób zachowania się na drodze niezależnie od tego czy znajduje się w obrębie wsi czy miasta.
14. Czy wzrośnie wynagrodzenie wójta który stanie się burmistrzem?
Wysokość wynagrodzenia Wójta czy Burmistrza ustala Rada Gminy niezależnie od statusu miejscowości.
Aktualizacja 23 lutego 2023 r.