Pod kierunkiem doświadczonej instruktorki tańca p. Agnieszki Głos przez całe wakacje prowadzone były cotygodniowe warsztaty taneczne, w ramach których uczestnicy poznawali kroki poszczególnych układów tanecznych, które miały zostać później zaprezentowane publicznie. Powstała młodzieżowa grupa taneczna pod nazwą „„Afera”, która na dożynkach gminno –parafialnych w Kaleniu po raz pierwszy wystąpiła publicznie przed dużą publicznością, prezentując efektowne układy taneczne. Występ zebrał burzę oklasków, zachęceni pierwszym sukcesem młodzi adepci tańca chcą kontynuować zajęcia w ciągu roku szkolnego aby dalej rozwijać swoje taneczne pasje.
Druga grupa prowadzona przez „Warsztatownię” pani Moniki Jusiak uczestniczyła w zajęciach plastycznych. Młodzi artyści poznali różne techniki decoupage, makramy, wykonywali figurki ze specjalnej masy plastycznej, poznawali techniki związane z tworzeniem przeróżnych prac graficznych. Zajęcia rozwijały u uczestników naturalną kreatywność i wyobraźnię oraz umożliwiały kształtowanie własnych artystycznych środków wyrazu. W ramach warsztatów powstały efektowne kolorowe wielkoformatowe prace plastyczne, które zostały zaprezentowane lokalnej społeczności podczas wystawy zorganizowanej podczas dożynek gminno-parafialnych w Kaleniu obecnie prace można podziwiać w sali widowiskowej w markuszowskim domu kultury.
Trzecia grupa pod nadzorem doświadczonego pedagoga i teatralnego animatora p. Agnieszki Nakoniecznej w ramach zajęć poznawała podstawy warsztatu aktorskiego, ruchu scenicznego, działań performatywnych i improwizacji teatralnej. Poprzez zabawy teatralne uczestnicy przełamywali własne zachowania i obawy przed publicznymi wystąpieniami, rozwijali wyobraźnię, doskonalili dykcję i płynność ruchów na scenie. Młodzież uczyła się pracy w zespole, efektywnej komunikacji i odwagi scenicznej. W efekcie warsztatów powstały m.in. dwie improwizowane minietiudy teatralne pt. „Okulary” i „Żuk”, które można obejrzeć na YouTube:
https://youtu.be/XaADbL1Blnc
https://youtu.be/mQ6gNX9kylI
Link do publicznego występu nowopowstałego młodzieżowego zespołu tanecznego "Afera" z Markuszowa na dożynkach gminno-parafialnych w Kaleniu gm. Markuszów:
https://youtu.be/-hIorZJAv6A
Link do filmu o projekcie pt. "Kraina kreatywności":
https://youtu.be/7YKMHIEOMzc
Osiągnęliśmy wszystkie planowane cele i rezultaty projektu: pięć osób aktywne uczestniczyło w wolontariacie, 45 aktywne uczestnictwo w warsztatach (tanecznych, teatralnych, plastycznych), projekt zaktywizował dzieci i młodzieży do twórczego spędzania czasu wolnego, w czasie warsztatów u młodych ludzi rozwinęły się kompetencje społeczne i emocjonalne. Uczestnicy zajęć mieli możliwość odkrywania i zwiększanie umiejętności twórczych, warsztaty rozwijały kreatywność oraz zdolności manualne dzieci i młodzieży, zwiększały wiarę we własne siły. Publiczna wystawa plac plastycznych w domu kultury i na dożynkach, nagrywane i prezentowane minietiudy teatralne, zaprezentowany na dożynkach gminno-parafialnych taneczny układ choreograficzny, klip promujący efekty projektu przezwyciężenia strachu przed publicznymi wystąpieniami i dodawały pewności siebie po udanych prezentacjach publicznych. Praca nad minietiudami, przy montażu klipu o projekcie nauczyły woluntariuszy nowych umiejętności z zakresu nagrywania i montażu filmów, dzięki warsztatom nastąpiła aktywizacja i zdecydowane zwiększenie zaangażowania młodzieży w życie społeczne Gminy Markuszów. Również członkinie grupy nieformalnej zdobyły nową wiedzę i kompetencje w zakresie pozyskiwania środków, koordynacji, organizacji, ewaluacji i rozliczania projektów. Dodatkowo młodzi uczestnicy i woluntariusze podczas realizacji projektu zdobyli doświadczenie, nauczyli się współpracować w grupie, uczyli się planowania, uczyli się jak można pokazać się w lokalnej społeczności, odkrywali i rozwijali talenty (plastyczne, taneczne i teatralne), przełamywali także lęki przed publicznymi wystąpieniami, poznawali innych ludzi, uczyli się wzajemnego szacunku. Rodzice przyprowadzając na warsztaty dzieci mieli okazję do poznania innych rodziców, porozmawiania, pooglądania tego co się dzieje na zajęciach a wielokrotnie sami angażowali się w pomoc w np. zajęciach plastycznych.
Projekt "Kraina Kreatywności" sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.”
Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych Partnerzy: BARR S.A., Gmina Zwierzyniec oraz Polskie Jagody.