Bardzo miło było nam gościć na uroczystościach rodzinę Jana Pocka; córkę Jadwigę oraz wnuczki poety. Obchody rozpoczęło wspólne zasadzenie dębu upamiętniającego rocznicę 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po przejściu do budynku szkoły, uczestnicy mieli również możliwość obejrzenia wartościowej i naprawdę interesującej wystawy "Jan Pocek 1917-1971" poświęconej poecie, przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie wespół ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych w ramach obchodów Roku Jana Pocka.
Gimnazjaliści zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem p. Elwiry Berej, bardzo ciekawy występ artystyczny prezentujący istotne wydarzenia z życia Jana Pocka, dzięki młodym wykonawcom, publiczność mogła wziąć udział w weselu poety, poznać jego rozterki, zmartwienia związane z codziennym życiem, zawarte m.in. w korespondencji Jana Pocka i Stanisława Buczyńskiego. Gratulujemy świetnego pomysłu i ciekawej interpretacji, która przybliżyła nam naszego wybitnego poetę od nieco innej, mniej oficjalnej strony. Wielkim powodzeniem cieszyło się również kolejne, trzecie wznowienie tomu „Poezji” Jana Pocka wydane z okazji 100. lecia urodzin przez przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie wraz ze STL-em, do którego dołączona została znakomita, rzucająca świeże spojrzenie na twórczość poety analiza dr hab. Katarzyny Smyk prof. nadzw. UMCS.
Dziękujemy młodzieży, gronu pedagogicznemu, pani Dyrektor Jolancie Grygiel oraz wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie tej pięknej uroczystości. Chcemy także podziękować pani Ewie Hadrian, kierownikowi Działu Informacji i Promocji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie za wielkie zaangażowanie, wiele cennych inicjatyw i ogromne wparcie umożliwiające wspólne pielęgnowanie pamięci o Janie Pocku - jednym z najwybitniejszych współczesnych poetów wiejskich, który urodził się i związał swoje życie z naszą Małą Ojczyzną.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.